Geri Dön

Haberler

Ateksis, Kağıthane Axis AVM’deydi

Kağıthane’de 70.240 metrekare alan üzerine inşa edilen Axis AVM’nin yangın algılama sistemi, seslendirme ve acil anons sistemi, CCTV sistemi, kartlı geçiş sistemi ve SMATV sistemi Ateksis tarafından hayata geçirildi.

Tüm sistemlerinde Bosch marka ürünlerin kullanıldığı projede yangın algılama sistemindeki panel yapısı Cinepol, Media Markt, Uyum Market ve AVM’nin ana paneli üzerinden kontrol edilebilecek şekilde konfigüre edildi.

Yangın Algılama Sistemi

Projede FPA-5000 yangın alarm paneli 22 loop ve 2048 adres kapasitesine sahip olacak şekilde 2 adet kullanıldı. Diğer noktalardaki panellerin ana panelle haberleşmesi CAN-BUS aracılığıyla sağlandı. Yangın algılama sistemindeki tüm ekipmanlar adresli tercih edildi. AVM genelindeki loop yapısı mağazalardan ayrı bir şekilde oluşturuldu. Bina entegrasyon sistemi (BIS) ile tüm sistemler Autocad projeleri üzerinden hazırlanıp grafik ekranla izleniyor, bu şekilde olası bir yangın ihbarına daha hızlı müdahale edilebiliyor.

Seslendirme ve Acil Anons Sistemi

Seslendirme ve acil anons sistemi PLENA serisiyle gerçekleştirildi. Ana merkezden ve AVM’nin müşteri bilgilendirme noktasından canlı anons yapmaya imkân veren seslendirme yapısı 30 zone kapasiteli olup, genel hacimlerde LC3-UC06 kodlu asma tavan hoparlörü, otopark alanlarındaysa LB1-UM06 kodlu kabin hoparlörü kullanıldı. Mağazalarda müzik yayını da yapılacağından olası bir yangın ihbarında bu ses merkezlerindeki müzik yayınının kesilmesi ve ana merkezden gelen acil anons yayının verilmesi için her merkeze bir röle modülü eklendi. Bu sayede mevcutta yapılan müzik yayını kesilerek acil anons yayınının yapılması sağlanabiliyor.

CCTV Sistemi

IP tabanlı CCTV sistemine sahip olan Axis AVM, 198 kamerayla 24 saat izleniyor. Genel olarak koridorlar, yürüyen merdivenler, asansör önleri ve AVM giriş çıkış kapıları, otoparklar olmak üzere yerleştirilen kameralar yüksek çözünürlükleri sayesinde istenileni verebiliyor. Binanın genel yapısında şaftlara yerleştirilen switchler kameralardan gelen veriyi network üzerinden merkeze iletiyor. Merkezde kayıt cihazı üzerinden depolanan görüntüler geriye dönük olarak da izlenebiliyor. Genel hacimlerde kullanılan Autodome serisi hareketli kameralarla üstün güvenlik sağlanarak herhangi bir tehdidin önüne geçilebiliyor. Kendi etrafında 360 derece dönebilen kameralar, yaklaşma - uzaklaşma özelliğine sahip olup merkezden bir konsol aracılığıyla rahatlıkla kontrol edilebiliyor.

Kartlı Geçiş Sistemi

AVM’de genel olarak kontrol edilmesi gereken kapılarda IP tabanlı yapıya sahip olan kartlı geçiş sistemi kullanıldı. Yangın kaçış merdivenleri manyetik kontaklarla izleniyor. IP yapıya sahip olması nedeniyle bina entegrasyon sistemi (BIS) üzerinden sisteme müdahale edilebiliyor. Yangın kaçış kapılarında kullanılan manyetik kapı tutucular olası bir yangın ihbarında devreye giriyor. Sistem geneli EMIL modülleriyle oluşturulmuş olup AVM'de belirli kişilerin dışında girilmesi istenmeyen yerlerde kart okuyucular kullanılarak daha kontrollü bir yapı sağlandı.

Suryapı tarafından projenin yüklenicisi EKS Elektromekanik firmasıyla birlikte 2010 yılında yapımına başlanan Axis AVM bünyesinde 110 perakende mağazası, bowling salonu, sinema salonu, açık ve kapalı otoparklarla birlikte çocuk oyun alanını barındırıyor.

Suryapı Elektrik Proje Müdürü Bülent Başaran projeyle ilgili şunları dile getirdi;

'Suryapı sektörün öncü firmaları arasında yer alıyor. İnşaat sektörünün yenilik sağlayan ve göz önünde bulunan firmalarından biri. Axis AVM ilk AVM projemiz. Projemizde son teknolojiyi uygulayabileceğimiz bir altyapı oluşturduk. Gerek zayıf akım sistemlerinde gerekse kuvvetli akım sistemlerinde teknoloji ve verimlilik anlamında yapılabilecek her şeyi ciddi bir araştırma neticesinde yapmaya çalıştık. Keza bina otomasyon sisteminde de yine verimliliği ön planda tutan yapı oluşturduk. Bu da gereksiz kullanımın önüne geçmemizi ve dolayısıyla tasarrufu sağlıyor.

Otopark Zayıf akım sistemlerinde Ateksis ile çalıştık. Bu sistemler içerisinde BIS, CCTV, Access Control, TV sistemleri, seslendirme, yangın algılama sistemleri, acil anons, müzik yayın sistemleri var. AVM güvenliğine çok önem verdiğimiz için 900’e yakın kamera kullandık. CCTV sistemini temel alarak IP altyapı oluşturduk. Bu IP altyapı bize daha sonraki zamanlarda ihtiyaç duyduğumuz genişlemeyi sağlayacaktır. Bir bilgiyi bir noktadan diğer bir noktaya taşımak gerektiğinde IP altyapımız sayesinde rahatlıkla çözüm bulacağız. Alışveriş merkezlerinde güvenlik oldukça önemli bir husus. Otoparklar da dahil her noktayı kameralarla gözlemliyoruz, kör noktamız yok.

Olası bir yangın durumunda duman tahliyesinden, kayar kapıların, asansörlerin, yürüyen merdivenlerin otomatik kontrolüne kadar oldukça detaylı bir bina entegrasyon sistemi mevcut. Otoparklarımızda yangın ihbar sistemine bağlı karbonmonoksit algılama sistemimiz mevcut. Bu sistem, otoparklarda otomatik olarak karbonmonoksit düzeyini ölçerek jet fanlarla ziyaretçilerin konforlu şekilde nefes almalarını sağlıyor.

Projede Bosch, ürünlerini tercih etmemizin sebebi kalite/fiyat endeksine baktığımızda performansın oldukça yüksek çıkması. Bu önemsediğimiz bir nokta. Daha önceki projelerde de Bosch ile çalıştık, onun sağlamış olduğu bir rahatlık da var. Tabii ki bu proje için de Bosch ve Bosch’un muadili firmalar arasında fiyat performans analizlerini yaptık. Ürünü ve firmaları önceki projelerden tanıyor olmak da oldukça önemli.

Projenin zayıf akıma yönelik sistem kurulumlarının sürdüğü 8 aylık süreçte Ateksis personeliyle projeyi sürekli geliştirme anlamında omuz omuza bir çalışma yürüttük. Yeni bir AVM’de karşılaşılabilecek asgari sorunlar dışında işi doğru ve zamanında bitirdik. Ateksis ile beraber verimli ve başarılı bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz. Bosch ve Ateksis ile diğer projelerde de yine karşılaşacağız.'

« Ateksis Irak, Bosch Güvenlik Sistemleri Ortadoğu Tarafından İki Ödüle Layık Görüldü

Erbil\'deki Rudaw TV Stüdyoları\'nın Kurulumu Ateksis Tarafından Gerçekleştirildi »

Online Mağazamızı Ziyaret Edin Ateksis on Facebook Ateksis on Twitter Ateksis on Google+ Ateksis on LinkedIn
 • Şubelerimiz (Tümü)»
 • İstanbul / Türkiye
      +90 (216) 425 99 66 (pbx)
 • Ankara / Türkiye
     +90 (312) 443 0866 (pbx)
 • Moskova / Rusya
     +7 (495) 269 9228
 • Bakü / Azerbaycan
     +(994) 124971213
 • ABD / New Jersey
     +1 (201) 340 26 55