Geri Dön

Haberler

Bakü Shahdag Kış Turizmi Kompleksi’nde Ateksis İmzası

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Shahdag Kış Turizmi Kompleksi Projesi kapsamında bulunan 5 yıldızlı Palace Hotel ve Five Star Hotel’in Bina Entegrasyon Sistemi çözümleri Ateksis tarafından üstlenildi.

Otellerin zayıf akım sistemleri kapsamındaki IP CCTV, acil anons, genel müzik yayını, yangın algılama, fire telephone, hırsız alarm ve bu sistemlerin tek bir çatı altında kontrol edildiği Bina Entegrasyon Sistemi çözümleri Ateksis tarafından hayata geçirildi. IP CCTV Sistemi’nde; Palace Hotel’de 157 ve Five Star Hotel’de 130 adet olmak üzere toplam 287 adet IP kamera kullanıldı. İç mekândaki kameralar mimari yapıya da uygun olarak 200 serisi sabit dome IP kameralardan, dış mekân ve otopark kameralarıysa HD çözünürlüklü NBN-921 serisi kameralardan oluşuyor. Sistemin yönetimi Bosch Video Management Software (BVMS) ile sağlanıyor. Kayıtlar ISCSI kayıt ünitelerinde tutuluyor. İzlemeler, profesyonel iş istasyonlarıyla her iki otelde 14’er adet olmak üzere toplam 28 monitörle yapılıyor. Yangın Algılama Sistemi’nde; Palace Hotel’de 2048 adres ve Five Star Hotel’de 1800 adres kapasiteli Bosch modüler FPA-5000 serisi yangın alarm panelleri kullanıldı. Otel odalarında kullanılan optik duman detektörlerinin tabanları buzzer’lı modellerden seçilmiş olup konukların olası bir yangın anında en iyi şekilde güvenliklerinin alınması sağlanmıştır. Palace Hotel’de ayrıca iki adet tekrarlama paneliyle sistem durumunun uzak noktalardan da izlenmesi sağlandı. Oteldeki hassas yangın algılama yapılacak noktalar için (server odaları) Titanus serisi hava örneklemeli algılama teknolojisi kullanıldı.

Yangın algılama sistemi kapsamında ayrıca Palace Hotel’de 21 ve Five Star Hotel’de 18 adet olmak üzere yine Bosch marka Fire Telephone’lar kullanıldı. Bu telefon istasyonları kendi paneli ve dâhili telefon ünitesiyle beraber sahaya monte ediliyor ve sistem merkeziyle dâhili bir haberleşme imkânı sağlıyor.

Acil Anons Sistemi’nde; Bosch’un en üst düzey dijital seslendirme platformu olan Praesideo serisi kullanıldı. Palace Hotel’de toplam 14 adet acil anons bölgesi, Five Star Hotel’de 12 adet acil anons bölgesi bulunuyor. Kullanılan hoparlör mimari yapıya uygun olarak seçilerek uluslararası standartlara uygun olarak metal fire dome’ları ve seramik konektörleriyle tedarik edildi.

Genel Müzik Yayını Sistemi, acil anons sisteminden tamamen bağımsız olarak tasarlandı ve yine Praesideo serisi tercih edildi. Otellerde müzik yayını yapılacak hem genel alanlar (lobi gibi) hem de özel alanlar (Spa odaları) için özel tasarım metal kanal seçim ve ses kontrol üniteleri kullanıldı. Bu üniteler doğrudan ana kontrol ünitesiyle haberleşerek hem müzik kanalı seçebiliyor hem de ses seviyesini ayarlıyor.

Hırsız Alarm Sistemi’nde her iki otelde de Bosch’un en üst seviye MAP-5000 panelleri kullanıldı. Sahada kullanılan giriş modüllerine bağlı olan uç elemanlar, bu giriş modülleri üzerinden adreslenebiliyor ve sistem merkezinde adresli olarak durum bilgisi görüntülenebiliyor. Uç eleman olarak özellikle acil durum çıkışlarının durumlarını izlemek için manyetik kontaklar ve ayrıca PIR dedektörlerle panik butonlar kullanıldı. MAP-5000 panelleri ayrıca bir OPC modülü üzerinden bina entegrasyon sistemine de entegre olarak diğer sistemlerle tek bir çatı altında çalışma imkanı sunuldu.

Bina Entegrasyon Sistemi kapsamında, her iki otelde de birbirinden bağımsız olarak IP CCTV, yangın algılama ve hırsız alarm sistemleri tek bir yazılım üzerinde entegre olarak çalışabiliyor. Bu kapsamda hem bu sistemlerin uç elemanlarının, alarm bilgilerinin ve hata durumlarının harita üzerinden izlenebilmesi, hem de istenilen senaryoya bağlı olarak sistemlerin birbiriyle tam bir entegrasyon dahilinde çalışabilmesi sağlanabiliyor.

« Nef Suites Haliç 47’de, Duetron Kartlı Geçiş Otomasyonu

Ateksis Irak, Bosch Güvenlik Sistemleri Ortadoğu Tarafından İki Ödüle Layık Görüldü »

Online Mağazamızı Ziyaret Edin Ateksis on Facebook Ateksis on Twitter Ateksis on Google+ Ateksis on LinkedIn
 • Şubelerimiz (Tümü)»
 • İstanbul / Türkiye
      +90 (216) 425 99 66 (pbx)
 • Ankara / Türkiye
     +90 (312) 443 0866 (pbx)
 • Moskova / Rusya
     +7 (495) 269 9228
 • Bakü / Azerbaycan
     +(994) 124971213
 • ABD / New Jersey
     +1 (201) 340 26 55