Geri Dön

Haberler

Ateksis ve Özkan Prodüksiyon Big Brother Türkiye Stüdyolarında!

Yayınlandığı 120 ülkede reyting rekorları kıran fenomen program Big Brother, Türkiye’de de izleyicilerin ilgisini toplamayı başardı. Yayınlandığı günden itibaren 7/24 yayın akışı sağlayan Big Brother Türkiye evi Ateksis ve Özkan Prodüksiyon aracılığıyla Sony kameralarla donatılmış

Bugüne kadar 120 ülkede, 320 sezondan fazla yayınlanan, sadece 2014 yılında dünyada 60 milyon kişi tarafından izlenen ‘Big Brother Türkiye’ için, 3 bin metrekarelik bir alanda, Türkiye’de bugüne kadar kurulmuş en büyük program stüdyosu hazırlandı. 100 gün boyunca; eve dönüştürülmüş bir stüdyoda birlikte yaşayan; fiziksel güç gerektiren ve yeteneklerini yarıştırdıkları oyunlardan başarıyla çıkmaya çalışan yarışmacılardan biri 100 günün sonunda büyük ödülün sahibi oluyor. Kuralların her an değiştiği, heyecanın zirvede olduğu program, bir TV şovundan çok bir sosyal hayat fenomeni. Türkiye’de çekilen Big Brother dünya sıralamasında yer almayı başardı.

Big Brother Türkiye’nin yapımına imza atan Özkan Prodüksiyonun yöneticisi Tuncay Özkan, proje süresince çözüm ortağı olan Ateksis ile başarılı bir ekip çalışmasının yürütüldüğüne değinerek şunları söyledi: Big Brother projesi sadece ekibimizin başarısı değil, Ateksis’in de başarımızda çok büyük payı var. 7/ 24 canlı yayının olduğu bir projeden bahsediyoruz; hata yapma lüksünüz yok. Teknik tüm çalışmalarda Ateksis ile birlikte yol aldık. Amerika’dan getirdiği parmak kamera objektiflerini bize sundu. İş cihazları almakla bitmiyor. Cihazları eşzamanlı çalıştırmak kolay değil. Program daha proje aşamasındayken; Ateksis ile iletişim kurmaya başladık. Alt yapımızı kurduk; neler yapabileceğimizi planladık.

 

Ateksis Ve Özkan Prodüksiyon Ortaklığındaki Teknik Donanım Evin Bütün Alanlarında

Big Brother evinin 7/24 canlı yayın yapan bir proje olduğunu vurgulayan Özkan; Kameraların durmaksızın çalışarak arıza yapmaması gerektiğini ve tercihlerini Ateksis aracılığıyla Sony kameradan yana kullandıklarını belirtti. Çekimlerin robot kameralarla gerçekleştiği program evi, 90’a yakın kameralarla donatılmış.

Broadcast alanında sunduğu ürünlerin, teknik kadrosuyla da bütünleştirdiği hizmet anlayışıyla Ateksis’in hatırı sayılır bir kurum olduğunu belirten Özkan, memnuniyet duyduğu ürünleri şu şekilde anlattı; ‘’Sony robot kameralar yapılan data altyapısı ile çok kullanışlı bir hale geldi. Operatörlerimiz işletme konusunda sorun yaşamadan devam etmekte. Marshall kameralardan ise beklentilerimizin üzerinde bir performans aldık. Yazılım konusunda Ateksis’ten destek aldık. Yazılım Multiwiewer, data router, video router gibi cihazların haberleşmesini sorunsuz şekilde sağladı. Bizim için en önemli konu olan ise tally yönetimi oldu. Multiwiewer tally’leri ve operatörlerin izleme yaptığı broadcast monitörlerin tally yönetimini Axon başarılı bir şekilde düzenledi.

Big Brother Türkiye stüdyosunda; renkli gece çekimi yapabilen 5 kamera, 21 gizli kamera ve 2 Jimmy jib ile birlikte toplam 110 kamera bulunuyor. 180 kişilik teknik ekip görev alıyor. Endemol Shine çalışanları ve tedarikçilerle birlikte bu rakam 300 kişiyi geçiyor. 120 mikrofonun kullanıldığı Big Brother Türkiye’ evi 30 monitörden takip ediliyor. 8 ay süren yoğun bir çalışma ile hazırlanan Big Brother Türkiye’ evinin büyüklüğü ise 3 bin metrekare. Evin aydınlatması için, 5 bin metre led ışık kullanılmış. Ayrıca evin içinde kullanılan kameraları kayıt, ses, görüntü, elektrik ve data kablolarıyla birlikte toplam 35 bin metre kablo döşenmiş.

« Awaza Kongre Merkezi’nde Ateksis

Bosch Güvenlik Sistemleri’nden Ateksis’e “EMEA En Büyük Müşteri” ödülü »

Online Mağazamızı Ziyaret Edin Ateksis on Facebook Ateksis on Twitter Ateksis on Google+ Ateksis on LinkedIn
 • Şubelerimiz (Tümü)»
 • İstanbul / Türkiye
      +90 (216) 425 99 66 (pbx)
 • Ankara / Türkiye
     +90 (312) 443 0866 (pbx)
 • Moskova / Rusya
     +7 (495) 269 9228
 • Bakü / Azerbaycan
     +(994) 124971213
 • ABD / New Jersey
     +1 (201) 340 26 55