Haberler

Erbil\'deki Rudaw TV Stüdyoları\'nın Kurulumu Ateksis Tarafından Gerçekleştirildi

Rudaw Media’nın Erbil’de HD olarak yayın yapılması planlanan Rudaw TV stüdyoları Ateksis tarafından hayata geçirildi.

Projenin tasarımı, malzemelerinin temini, yerine kurulması, gerekli ayar ve testlerinin yapılmasıyla eğitimlerinin verilmesini kapsayan sözleşme 2012 yılında Rudaw Media ile Ateksis arasında imzalanmıştı. Proje tasarımları ve sistemin ön montajları İstanbul’da 30 gün gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanarak diğer malzemelerle Erbil’e gönderilerek sistemin tamamı Ekim 2012’de çalışır hale getirildi. Ancak proje kapsamı dışında olan binanın stüdyo olarak revize edilmesi, elektrik sistemlerinin devreye alınması ve Rudaw Media’nın daha uzun süreli eğitim ihtiyacından dolayı Rudaw Radyo 2013 Şubat ayında, Rudaw TV ise 2013 yılı Mayıs ayında yayın hayatına başladı.

Proje kapsamında Rudaw Media’nın haber odası stüdyosu, yapım stüdyosu, yayın sistemi, haber otomasyonu, kurgu sistemleri, yayın otomasyonundan oluşan ve tamamen bantsız yapım/yayın yapabilen TV kanalı, otomasyonlu radyo yayın stüdyosuna sahip radyo kanalı ve SNG aracı, Ateksis tarafından gerçekleştirildi.

İçerisinde haber üretim grubu ve grafik hazırlama birimlerinin de yer aldığı 245 metrekarelik haber odası stüdyosunda 6x3’lük bir Barco Video Wall kullanıldı. 155 metrekarelik prodüksiyon stüdyosundaysa 3x3 ve 2x2’lik 2 adet Orion Video Wall kullanıldı.

Stüdyolar 9 adet Sony HXC-100 kameralarla donatılırken haber odası stüdyosuna bir adet de BRC-Z700 robotik kamera yerleştirildi. Auroscript prompter sistmeleri, Canon lensler ve Vinten pedestaller ile Jimmy Jib de bulunan stüdyolarda Sennheiser telsiz mikrofon ve In-Ear monitör sistemiyle Telex interkom sistemi kullanıldı.

Her iki stüdyonun kumanda sistemlerinde Sony MVS-6000 yapım kumanda konsolu, Yamaha DM1000 ses kumanda mikseri, Vizrt grafik sistemi, Avid interplay playout sistemiyle Harris teknik monitorlerin yanı sıra Sony ekranlarıyla beraber Harris matrikse entegre HView™ SX Pro multiviewer kullanıldı.

Stüdyo ve ana kumanda sistemlerinde;

• Harris Platinum matrikslerle Magellan matriks kumanda panelleri,

• Harris modüler senkronizer, dağıtım anfileri ve çeviricileri,

• Telex Interkom sistemi,

• GPS alıcılı Harris SPG Sistemi ve saatler,

• Newbury System emergency change over ünitesi

• Harris video test ve ölçü cihazları,

• Wohler monitör üniteleri,

• Ericsson IRD’ler

kullanıldı.

Yayın sistemi Harris Platinum matriks ve IconMaster yayın masasının yanı sıra tamamen yedekli Harris Nexio Video Serverlardan oluşuyor. Yayın logosu, ticker ve diğer grafikler Vizrt Master Control - Branding & Ticker paketiyle sağlanırken Loudness kontrolu için Jünger Audio D*AP LM4 kullanıldı. Sistemde yer alan Matriks, yayın masası, video server ve grafik cihazları Harris ADC otomasyonuyla kontrol edilerek tam otomasyonlu bit TV yayını gerçekleştiriliyor.

Avid Interplay sistemiyle tüm sistemde yapım, kurgu ve yayın için tamamen bantsız çözüm sunuldu. Ingest odasında toplam 8 kanal kayıt imkânına karşılık, her iki TV stüdyosunda tam yedekli 2 şer kanal okumaya izin veren veren toplam 4 adet Avid AirSpeed bulunuyor. Avid Interplay Capture ve Command yazılımlarıyla denetlenen bu AirSpeedler, Avid ISIS 7000 ortak saklama ortamını (shared storage) kullanarak ingest ve playout yapabiliyor.

Telestream vantage yazılımıyla haber ajanslarından gelen dosyalarını sisteme aktarımı yapılabiliyor. Bunun yanı sıra Avid Media Composer yazılımıyla da sisteme dosya tabanlı materyal aktarılabiliyor.

Avid Interplay Production Asset Management ile Avid iNews NRCS Haber Odası Kontrol Sistemi ile toplam 20 muhabir ve diğer kullanıcılar, sistemde Proxy video kayıtları izleme, kurgulama ve arşivden arama yapabiliyor.

Avid Achive Manager ve Front Porch Digital DivArchive sistemleri ile Avid sistemi ile Dell Tape Library arasında materyal aktarımının yanı sıra DivArchive Harris Nexio ile Tape Library arasında da materyal aktarımını sağlıyor.

Sistemde bulunan 4 adet Avid NewCutter Nitris ile seslendirmenin yanı sıra yüksek kaliteli kurgu yapılarak yayında kullanılabiliyor.

Viz Template Wizard ve Viz Manager lisanlarına sahip grafik hazırlama merkezinde tam yedekli olarak Vizrt Central graphical content asset management and scheduling sistemiyle yayın ve yapımlarda kullanılacak olan tüm grafikler hazırlanabiliyor. Hazırlanan bu şablon ve grafikler haber yayınlarında kumanda odalarında bulunan Vizrt sistemlerinden otomatik veya manuel olarak ekrana yansıtılıyor. Bunun yanı sıra haber odası stüdyosunda bulunan Video Wall için kullanılacak grafikler de bu sistemde hazırlanarak Video Wall’a verilebiliyor.

Toplam 27 adet rakın bulunduğu cihaz odasında uydulardan elde edilen yayınların bina içerisindeki lokal bilgisayar ağı üzerinde izlenmesini sağlayan IPTV sistemi, ve yaklaşık 100 gün kayıt yapabilen Axon Tracs compliance record sistemi de yer alıyor.

Yayın için binanın çatısında bulunan Up-Link sistemi kullanılıyor. Yine çatıda yer alan sabit ve motorlu uydu alıcı antenleriyle birçok uydudan çeşitli yayınlar alınarak paket halinde IPTV sisteminde ve IRD ile de yayın ve kayıtlarda kullanılabiliyor. Streambox alıcı üniteleriyle yurtiçinden ve yurtdışındaki büro ve alanlardan gönderilen materyal 3G telefon ve internet üzerinden alınabiliyor.

3 Sony HXC-100 kamera için bağlantıları hazırlanan ancak şimdilik ENG kameralarla kullanılan SNG aracında Sony BRS-200 yapım kumanda masası, Sony SRP-X100 ses mikseri, Telex telsiz interkom sistemi, IDX telsiz kamera sistemi, Sony resim monitörleri, Harris Panacea matriks, SPG sistemi ve CMN-41 test ve ölçü cihazıyla X-50 Frame Syncronizer ve çeviriciler kullanıldı.

Dış çekim amacıyla 30 adet Sony PMW-EX1R ve 3 adet PMW-EX3 kameralar sağlanarak , bantsız dış çekim imkanı sağlandı.

Radyo stüdyosu hem TV stüdyolarıyla ortak hem de bağımsız yayın ve kayıt yapabilecek biçimde yapılandırıldır. DHD 52/SX ses mikserinin kullanıldığı stüdyoda Tascam CD Player’ların yanı sıra kayıt ve yayın amaçlı iki adet server bulunuyor, bunlar Solea yazılımıyla kontrol ediliyor.

« Erler Film, Opsigate ile Tüm Film Arşivini Dijitale Taşıyor

Ütopya başladı! »

Online Mağazamızı Ziyaret Edin